Vammaisneuvosto

9.3.2022

Mäntsälän kuntaan perustettiin vuonna 1987 vammaisneuvosto. Vammaisneuvoston tehtävänä on:

  • edistää vammaisten ihmisten tasa-arvoista osallistumista yhteiskunnan eri toimintoihin
  • edistää Mäntsälän kunnan ja vammaisten yhteistyötä ja seurata kunnallishallinnon eri aloilla tapahtuvaa toimintaa ja päätöksentekoa
  • pyrkimys vaikuttaa yhteiskuntasuunnitteluun ja rakentamiseen siltä osin kuin niillä on merkitystä vammaisten henkilöiden elinolosuhteisiin ja hyvinvointiin
  • seurata vammaisten tarpeita ja vammais- ja kuntoutuspalvelujen kehitystä Mäntsälän kunnan alueella
  • tehdä aloitteita ja esityksiä sekä antaa lausuntoja suunnittelijoille ja päätöksentekijöille vammaisia koskevissa asioissa.

Vammaisneuvosto seuraa myös päätösten täytäntöönpanoa ja tiedottaa omalta osaltaan vammaisia koskevissa asioissa.

Vammaisneuvoston jäsenet toimikaudella 2022-2025

Puheenjohtaja Mikko A. Ratia, mikko.a.ratia@gmail.com
Varapuheenjohtaja Susanne Kalpus, valkokakadu@hotmail.com

Varsinainen jäsen Mikko A. Ratia, mikko.a.ratia@gmail.com
Varajäsen Katri Anttonen, katri.anttonen@kolumbus.fi

Helsingin Kuuloyhdistys ry
Varsinainen jäsen Susanne Kalpus, valkokakadu@hotmail.com
Varajäsen Kaisa Laine, kaisa.laine@msoynet.com

Paut ry
Varajäsen Hanna And, hannaand83@gmail.com

Me itse  ry
Varsinainen jäsen Niina Kunnari, niina.kunnari@hotmail.com
Varajäsen Laura Aho, lautsi.aho@gmail.com

Mäntsälän seudun kehitysvammaisten tuki ry
Varsinainen jäsen Tiina Roikonen, tiina.k.roikonen@gmail.com
Varajäsen Tiina Lehto, tiina.i.lehto@gmail.com

Kunnanhallituksen edustaja
Niina Pohjonen, niina.pohjonen@mantsala.fi
Varajäsen Emmi Tuomisto, emmi.tuomisto@mantsala.fi

Hyvinvointilautakunnan edustaja
Juho-Ville Heikkilä, juho-ville.heikkila@mantsala.fi
Varajäsen Antton Hägglund, antton.hagglund@saunalahti.fi

Pöytäkirjanpitäjä
Malla Parkkonen,  040 3146 107, malla.parkkonen@mantsala.fi