Lautakunnat

8.3.2022
Lautakunnan jäsenet ja varajäsenet valitsee kunnanvaltuusto. Lisäksi lautakunnassa on kunnanhallituksen edustaja, jonka tehtävänä on valvoa lautakunnan päätöksentekoa. Hallituksen edustajalla on kokouksissa puhevalta, muttei äänioikeutta.
  • Pj PS Pauli Goltz, 040 482 7947, pauligoltz(at)gmail.com
    vj PS Arvi Tokola

    Vpj KESK Antton Hägglund, 040 526 6462, antton.hagglund(at)saunalahti.fi
    vj KESK Jari Eloranta

    jäsen KESK, Enni Pöykkö, 044 557 0908, enni.poykko(at)gmail.com
    vj RKP Heidi Warelius

    jäsen KOK, Juho-Ville Heikkilä, 040 537 7797, juho-ville.heikkila(at)mantsala.fi
    vj KOK Atte Määttä

    jäsen KOK, Minttu Jores, 050 546 0493, minttu.jores(at)gmail.com
    vj KOK Pirjo Vainio

    jäsen SDP Emmi Tuomisto, 040 529 3604, emmi.tuomisto(at)hotmail.fi
    vj SDP Tarja Vierikko

    jäsen SDP Markku Helenius, 0400 728 141, helenius.markku(at)gmail.com
    vj SDP Aija Lavikainen

    jäsen PS Ari Juutinen, 050 345 8661, ari.juutinenps(at)gmail.com
    vj PS Ville Koivisto

    jäsen KD, Susanna Koivula, susannakoivulakd(at)gmail.com
    vj KD, Matti Virtanen

    KH edustaja SDP Tytti Laine, tytti.laine(at)mantsala.fi
    Nuorisovaltuuston edustaja Rosa-Julia Kivistö
    Nuorisovaltuuston varaedustaja Wilma Ihalainen

  • puh.joht. Jokinen Pentti
    varapj Luhtanen Pirkko
    jäsen Halonen Sirpa
    jäsen Laine Jarmo
    jäsen Niemelä Mika
    1. varajäs. Janhunen Tomi
    2. varajäs. Halme Annika
    3. varajäs. Järvinen Hannu
    4. varajäs. Partanen Eeva
    5. varajäs. Arponen Seija
    6. varajäs. Hämäläinen Mirja
    7. varajäs. Ahosniemi Hilkka
    8. varajäs. Laine Kirsti
    9. varajäs. Nummela Ilpo

  • pj. KESK Jyrki Kosonen , Nummistentie 699, 04480 HAARAJOKI, 050 551 3170, jyrki.kosonen(at)mantsala.fi
    hvj. KESK Roosa Kurki

    vpj. PS Tero Toivonen, 044 527 4714, tero.toivonenps(at)gmail.com
    hvj. PS Ilpo Nummela

    j. KESK Juha-Matti Inkinen, 050 340 7396, juha-matti.inkinen(at)mantsala.fi
    hvj. KESK Mikko Nisula

    j. SDP Suvi Timonen, suvi.timonen(at)helsinki.fi
    hvj. SDP Minna Liukkonen

    j. KESK Marja Teppinen, Viljamaantie 458, 04920 SAARENTAUS, 040 589 0956, marja.teppinen2(at)gmail.com
    hvj. KESK Katri Heinmurto

    j. KOK Annika Warras-Stjernvall, 0400 433 018, a.warras-stjernvall(at)pp.inet.fi
    hvj. KOK Merja Vikman-Kanerva

    j. KOK Asko Eerola, 044 575 7609, asko.eerola(at)akestudio.fi
    hvj. KOK Atte Määttä

    j. PS Jannica Niemi-Korpi, eemil.niemikorpi.ps(at)gmail.com
    hvj. PS Eemil Niemi-Korpi

    j. SDP Teuvo Heikkilä, teuvo.heikkila(at)mantsala.fi
    hvj. SDP Eric Paakkunainen

    Kunnanhallituksen edustaja KOK Eero Kokko, eero.kokko(at)metropolia.fi

    Nuorisovaltuuston edustaja Miro Etula

    Nuorisovaltuuston edustaja Eemeli Hintsanen

     

    Kuntakehityslautakunnan kokoukset pidetään pääsääntöisesti kerran kuukaudessa.

    Vuonna 2022 kokoukset pidetään keskiviikkona klo 17.00 alkaen
    kevätkausi: 19.1., 16.2., 16.3., 13.4., 18.5. ja 18.6.
    syyskausi:    17.8., 14.9., 19.10., 9.11. ja 14.12.

    Kokousten tarkastetut pöytäkirjat pidetään nähtävänä yleisessä tietoverkossa sekä kuntakehityspalveluissa seuraavan viikon tiistaina. Mikäli toimisto on juhlapyhän tai muun vastaavan syyn vuoksi silloin suljettuna, siirtyvät pöytäkirjojen nähtävillä pidot seuraavaan aukiolopäivään.

    Kuntakehityslautakunnan alaisten viranhaltijoiden päätöspöytäkirjat pidetään nähtävänä yleisessä tietoverkossa 22 päivän ajan päätöksen julkistamisesta.

     

  • pj KOK Matti Virpiaro, 0400 402 378, matti.virpiaro(at)pp.inet.fi
    vj KOK Esko Leisiö

    vpj SDP Martti Nykänen, 040 178 4669, 0401784669.se(at)gmail.com
    vj SDP Teemu Kanerva

    jäsen KESK Eerik Brusila, 040 515 7909, eerik.brusila(at)gmail.com
    vj KESK Lauri Ylimartimo

    jäsen KESK Roosa Kurki, 050 533 0516
    vj KESK Maarit Puirava

    jäsen SDP Salla Nousiainen, salla_man(at)hotmail.com
    vj SDP Laura Kauppi

    jäsen PS Osku Karttunen, 040 736 6529, osku.karttunen.ps(at)gmail.com
    vj PS Joel Turunen

    jäsen PS Niina Pohjonen, pohjonen.niina(at)gmail.com
    vj PS Sari Tammilehto

    jäsen VAS Liisa Tamminen, liisa.tamminen(at)gmail.com
    vj VAS Päivi Koski

    jäsen KOK Heidi Hoffman, 040 533 9741, hoffmanheidi(at)hotmail.com
    vj KOK Leena Lujamaa-Reisner

    KH edustaja KESK , Katri Manninen, katri(at)mantsala.net
    Nuorisovaltuuston edustaja Airi Hämäläinen
    Nuorisovaltuuston edustaja Iida Latvio
    Nuorisovaltuuston varaedustaja Eveliina Timoskainen
    Pukkilan kunnan edustaja Markus Kalliokivi
    Pukkilan kunnan varaedustaja Terhi Tikkala

    Sivistyslautakunta vastaa kunnan varhaiskasvatuksesta, esiopetuksesta, perusopetuksesta, perusopetuksen mukaisesta aamu- ja iltapäivätoiminnasta sekä toisen asteen koulutuksesta
    Lisäksi Sivistyslautakunta vastaa aikuiskoulutuksesta, taiteen perusopetuksesta ja vapaasta sivistystyöstä, kirjasto- ja tietopalveluista sekä mediakasvatuksesta.

     

    Kokoukset pidetään pääsääntöisesti kerran kuukaudessa tiistaisin alkaen klo 17.00 kunnan eri toimipisteissä. Kokousten tarkastetut pöytäkirjat pidetään yleisesti nähtävänä kunnan verkkosivuilla seitsemän päivän kuluttua kokouspäivästä tai pyhäpäivän sattuessa sitä seuraavana aukiolopäivänä.

    Sivistyslautakunnan alaisten viranhaltijoiden päätöspöytäkirjat pidetään nähtävänä kunnan verkkosivuilla.

  • pj. SDP  Kalenius Christina, christina.kalenius1@msoynet.com, puh. 0400 425925
    hvj. SDP Peltola Annika

    vpj. KOK Vikman-Kanerva Merja, merja.vikman.kanerva@gmail.com, puh. 040-6386669
    hvj. KOK Warras-Stjernvall Annika

    j. SDP Markkanen Eero, eeromarkkanen1@gmail.com
    hvj. SDP Lavikainen Ari

    j. KESK Aalto Jussi, jussi-.aalto@pp.inet.fi
    hvj. KESK Virtanen Toni

    j. KESK Alaluusua Sari, sari.alaluusua@mantsala.fi
    hvj. KESK Ruusunen-Jussila Sari

    j. PS Laakso Teemu, teemu.laakso.ps@gmail.com
    hvj. PS  Kota-aho Arto

    j. KOK Heikkilä Jussi, jussi.heikkila@kolumbus.fi
    hvj. KOK Siljander Hemmo

    j. PS Karvinen Reetta, reetta.karvinen.ps@gmail.com
    hvj PS Pekkinen Pauli

    j. MäPu Linqvist Rami, rami.lindqvist@l-p.fi
    hvj MäPu Haapalainen Milla

    kunnanhallituksen edustaja PS Toivonen Tero, tero.toivonenps@gmail.com
    nuorisovaltuuston edustaja Santeri Kaikko

    Vuoden 2022 kokousaikataulu:
    kesäkuu 14.6.
    elokuu 16.8.
    syyskuu 20.9.
    lokakuu 11.10.
    marraskuu 8.11.
    joulukuu 13.12.

    Kokoukset ovat kerran kuukaudessa, pääsääntöisesti tiistaisin erikseen tarkemmin sovittavan aikataulun mukaisesti. Kokousten tarkastetut pöytäkirjat pidetään nähtävänä yleisessä tietoverkossa sekä palvelualueella seuraavan viikon tiistaina. Mikäli toimisto on juhlapyhän tai muun vastaavan syyn vuoksi silloin suljettuna, siirtyvät pöytäkirjojen nähtävillä pidot seuraavaan aukiolopäivään.

    Tekninen ja elinvoimalautakunnan alaisten viranhaltijoiden päätöspöytäkirjat pidetään nähtävänä yleisessä tietoverkossa 22 päivän ajan päätöksen julkaisemisesta.

    Tekninen ja elinvoimapalvelut palvelualueella huolehditaan kunnan omista tilatarpeista ja kunnan omistamien kiinteistöjen kunnossapidosta sekä liikenneverkon, liikuntapaikkojen ja puistojen sekä yleisten alueiden rakentamisesta ja kunnossapidosta. Lisäksi palvelualue vastaa toimielimien (lautakunta) valmistelutehtävistä sekä talous-, hallinto- ja henkilöstöasioiden hoidosta.

    Tekninen ja elinvoimapalveluiden toiminta-ajatuksena on kehittää kuntaa tuottamalla yhdyskunta- ym. tekniset palvelut kuntalaisille tehokkaasti, taloudellisesti ja tasapuolisesti huomioiden ympäristön laatu ja arvot.

    Tekninen ja elinvoimalautakunnan pöytäkirja on nähtävillä yleisessä tietoverkossa pöytäkirjan allekirjoittamisen jälkeen. Pöytäkirja pyritään julkaisemaan viimeistään viikon kuluessa.

     

  • pj VAS  Erkki Laukkanen, erkki.laukka(at)gmail.com
    hvj VAS Marko Auvinen

    vpj PS Pauli Pekkinen, pauli.pekkinen.ps(at)gmail.com
    hvj PS Pauli Goltz

    jäsen KESK Harri Kuokkanen, harri.kuokkanen(at)gmail.com
    hvj KESK Mikko Välimaa

    jäsen KOK Leena Lujamaa-Reisner, leena.lujamaareisner(at)gmail.com
    hvj KOK Minttu Jores

    jäsen SDP Tanja Huittinen, huittinentanja(at)gmail.com
    hvj SDP Tea Reinikainen

    Pääsääntöisesti jokaisessa lautakunnan kokouksessa sovitaan seuraavan kokouksen ajankohta.

    Kokousten pöytäkirjat on yleisesti nähtävänä yleisessä tietoverkossa, kun ne on tarkastettu kuitenkin viimeistään seitsemäntenä päivänä kokouksesta.

     

    Tarkastuslautakunnan tehtävät:

    • Vastuu valtuuston toimikautta vastaavien vuosien hallinnon ja talouden tarkastuksen järjestämisestä
    • Valtuuston päätettävien hallinnon ja talouden tarkastusta koskevien asioiden valmistelu
    • Valtuuston asettamien toiminnallisten ja taloudellisten tavoitteiden toteutumisen arviointi