Ikäihmisten neuvosto

9.3.2022

Ikäihmisten neuvosto toimii Mäntsälän ja Pornaisten kuntien alueella eläkeläisjärjestöjen ja kuntien yhteistyöelimenä.

Ikäihmisten neuvosto valvoo ikääntyneen väestön etuja Mäntsälän ja Pornaisten yhteistoiminta-alueella sekä kehittää yhteistyössä eri toimialojen kanssa jo olemassa olevia sekä uusia palveluja ja tukitoimia. Neuvosto tuo kunnalliseen päätöksentekoon ikäihmisten näkökulman.

Ikäihmisten neuvostossa on yhdeksän (9) varsinaista jäsentä + henkilökohtaiset varajäsenet. Heistä neljä (4) on Mäntsälän ja kaksi (2) Pornaisten eläkeläisjärjestöjen ehdottamia.

Mäntsälän kunnan luottamushenkilöedustajia on kaksi (2) ja Pornaisten kunnan edustajia yksi (1). Kunnanhallitus valitsee ikäihmisten neuvoston toimikauttaan vastaavaksi ajaksi.

 

Ikäihmisten neuvoston jäsenet toimikaudella 2021-2025

Puheenjohtaja Peltola Veijo, 050 320 9767, veijo.peltola@kolumbus.fi
Varapuheenjohtaja Niinikoski Terhi, terhi.niinikoski@gmail.com

Mäntsälän eläkkeensaajat ry
Varsinainen jäsen Lavikainen Aija, 040 719 0103, aija.lavikainen@gmail.com
Varajäsen Komonen Sirpa

Eläkeliiton Mäntsälän Yhdistys ry
Varsinainen jäsen Peltola Veijo, 050 320 9767, veijo.peltola@kolumbus.fi
Varajäsen , Virtanen Seija, 040 5620593, seija.virtanen@msoynet.com

Varsinainen jäsen Palokangas Katriina, 0400 348 589, katriina.palokangas@saunalahti.fi
Varajäsen Meronen Jouko, 040 578 7398, meronenjouko@gmail.com

Mäntsälän Seniorit ry:
Varsinainen jäsen Koskenkanto Mirkku, 0400 507 969, mirkku.koskenkanto@gmail.com
Varajäsen Isokääntä Mauri, 045 179 1118, mauri.isokaanta@elisaneti.fi

Kunnan edustaja Mäntsälä
Varsinainen jäsen Kantanen Raimo, 040 767 2107, raimojuhana44@gmail.com
Varajäsen Karttunen Osku

Kunnan edustaja Mäntsälä
Varsinainen jäsen Virpiaro Matti, 0400 402 378, matti.virpiaro@pp.inet.fi
Varajäsen Vierikko Tarja, 045 150 3002, vierikkotarja60@gmail.com

PORNAISTEN EDUSTAJAT:

Eläkeliiton Pornaisten yhdistys ry
Varsinainen jäsen Niinikoski Terhi, terhi.niinikoski@gmail.com
Varajäsen Lempinen Tapani, tapani.lempinen@gmail.com

Pornaisten Eläkkeensaajat ry
Varsinainen jäsen Temmilä Kaija, 050 308 4502, kaija.temmila@outlook.com
Varajäsen Mattila Ingegerd, 0400 606 223, erkki.mattila@hotmail.com

Kunnan edustaja Pornainen
Varsinainen jäsen Runolinna Liljan-Kukka, 0500 414 674, liljankukka.runolinna@gmail.com
Varajäsen Palviainen Erja, 050 446 0180, erjapalviainen@hotmail.com

Sihteeri
Parkkonen Malla,  040 3146 107, malla.parkkonen@mantsala.fi