Kunta sai kirsikkapuita lahjoituksena

19.6.2024

Hokkaido-Suomi-seura lahjoitti japanilaista alkuperää olevia kirsikkapuita Kirsikkapuistoon.

Lahjoituksena saadut kirsikkapuut reunustavat kävelytietä.

Tänään keskiviikkona 19.6.24 istutimme 15 Hokkaido-Suomi-seuran lahjoittamaa japanilaista alkuperää olevaa kirsikkapuuta Kirsikkapuistoon. Ajatuksenamme on, että keskikäytävästä tulisi kirsikkakujanne ajan kanssa. Näitä puita pyrimme nyt hellyydellä vaalimaan, jotta tämä ajatus onnistuisi.

Kunnan viheraluemestariin oltiin yhteydessä jo talvella seuran jäsenen toimesta ja tarjottiin mahdollisuutta ottaa vastaan taimia kunnalle. Taimet on kasvatettu Mustilan arboretumissa ja projekti on saanut alkunsa jo kymmenen vuotta sitten. Hokkaidon kirsikoita (Ezo-yama sakura) on lahjoitettu ystävyyden merkeissä muihinkin kaupunkeihin ja kuntiin. Toiveena on kiinnostuksen herääminen Hokkaidoa ja Hokkaido-Suomi-seuraa kohtaan.

Hokkaido-Suomi-seura on perustettu 1975. Seura järjestää erilaista kulttuurin vaihtoa Suomessa ja Hokkaidolla. Yhdistyksen kunniapuheenjohtaja on 90-vuotias herra Mitsuo Iguchi, jonka toiveena seuran kanssa on ollut saada kirsikkapuita Suomeen.

Teetämme vielä muistolaatan Kirsikkapuistoon ja syksyllä saamme vierailijan Hokkaidolta puita katsomaan.

Lue myös