Mäntsälän kuntaan on valittu uusi maankäyttöjohtaja
Mäntsälän kunnanhallitus päätti 19.10.2026 valita maankäyttöjohtajan virkaan Anna-Leena Rouhiaisen. Rouhiainen työskentelee tällä hetkellä Pukkilan kunnassa elinympäristöjohtajana. Viran vastaanottamisesta ja tehtävän aloittamisajankohdasta tiedotetaan myöhemmin.
Maankäyttöjohtaja vastaa Mäntsälän kunnan maankäytön, asumisen ja liikenteen tulosalueen johtamisesta. Tulosalueeseen kuuluvat kuntakehityksen, kaavoituksen, maapolitiikan, rakennusvalvonnan ja joukkoliikenteen kokonaisuudet. Maankäyttöjohtaja toimii kunnan johtoryhmän jäsenenä, kuntakehityslautakunnan esittelijänä sekä asiantuntijana ja valmistelijana kunnan strategisessa päätöksenteossa.
Aiemmin tehtävää hoiti kuntakehitysjohtaja, josta virkaa viimeksi hoitanut Vesa Gummerus siirtyi lokakuun alussa toisaalle. Vt. maankäyttöjohtajana toimii väliaikaisesti Mäntsälän kunnan kaavoituspäällikkö Maria Isotupa.
Maankäyttöjohtaja virka oli haettavana 27.8.–28.9.2026. Määräaikaan mennessä saatiin 14 hakemusta. Hakijoista 11 täytti haun kelpoisuusvaatimukset, joista kuusi hakijaa kutsuttiin haastatteluun.
Valinta perustui hakemusasiakirjoista, haastatteluista, ansiovertailusta ja suosittelijaraporteista tehtyyn kokonaisarvioon. Arvioinnissa painotettiin johtamiskokemusta ja johtamisvalmiuksia, maankäytön ja kaavoituksen tuntemusta, strategista kehittämis- ja toimeenpanokykyä sekä vuorovaikutus- ja verkostoitumistaitoja. Virkaan valitulla arvioitiin olevan parhaat edellytykset johtaa laajoja kokonaisuuksia, henkilöstöä ja sidosryhmäyhteistyötä sekä edistää Mäntsälän kunnan maankäytön pitkäjänteistä kehittämistä. Koulutukseltaan Rouhiainen on maanmittausinsinööri (YAMK).