Menu
Koronahoitopuhelin: 019 226 0099

Kirkonkylä - Lempivaara I

Lempivaarassa on ensimmäisessä vaiheessa myynnissä:

- 4 omakotitalotonttia (rakennusoikeus 180+50 k-m², yhteensä 230 k-m²/tontti)
- 9 omakotitalotonttia (rakennusoikeus 100+30 k-m², yhteensä 130 k-m²/tontti), joiden toteutus voi olla myös yhtiömuotoisesti

Lisäksi alueella on:
- 7 rivitalotonttia (rakennusoikeus 230-300 k-m²/tontti) - vapaana haettavaksi 5 tonttia.
- 1 asuintalojen korttelialue (rakennusoikeus 1800 + 200 k-m², yhteensä 2 000 k-m²)

Omakotitontit luovutetaan vapaalla hakumenettelyllä ensisijaisesti itselleen rakentaville yksityishenkilöille, jotka eivät ole viiden vuoden sisällä saaneet kunnan tonttia. Lempivaaran korttelin 779 tontit 1-9 voidaan luovuttaa myös yhtiömuotoiseen rakentamiseen kokonaan/osittain. Hakijat voivat keskenään myös muodostaa esimerkiksi asuntoyhtiön tai muun yhteistoteutusmuodon.

Riihenmäen yhtenäiskoulun laajennus uuteen rakennukseen valmistui 2017.  Tällöin entinen yläkoulu muuttui yhtenäiskouluksi. Vanhempi osa on valmistunut 1998. Uudisrakennuksen valmistumisen jälkeen myös vanhempaa puolta uudistettiin. 

Vapaat tontit

OsoiteNumeroPinta-ala (m2)Rakennus­oikeus (m2)
Simeonintie 1779-1847100+30
Simeonintie 3779-2731100+30
Simeonintie 5779-3792100+30
Simeonintie 7779-4880100+30
Simeonintie 9779-5892100+30
Simeonintie 11779-61036100+30
Simeonintie 13779-71193100+30
Simeonintie 15779-8919100+30
Simeonintie 17779-91058100+30
Aapontie 1784-11020180+50
Aapontie 3784-2975180+50
Juhanintie 4784-3852180+50
Juhanintie 2784-4883180+50
Karkkulantie 8785-11334180+50
Karkkulantie 10785-21155180+50
Aapontie 2785-3988180+50
Aapontie 4785-41026180+50

Tiedostot

Linkit

Videot

Lempivaaran asuinalueen esittely

tonttien sijainti koko kunta

Taruman esite
Lempivaara I esite
Männikkö II esite
Männikkö III esite

etisyyskartta

etaisyyskartta hyokannummi

Takaisin ylös